از استاد نیتیو تا ...

سلام دوستان

بعد از امتحان آیلتس(اردیبهشت پارسال)، تصمیم گرفتیم که با زبان در تماس بمونیم و در کلاسهای بحث آزاد یا همون Free Discussion شرکت کنیم. بعد کمی تحقیق در موسسه ایران استرالیا، ثبت نام کردیم و این کلاسها جمعه هر هفته برگزار میشد و همون موقع در این وبلاگ راجع بهش مطلب گذاشتم.

دو ترم اول خیلی خوب بود. اساتید نیتیو(ایرانی هایی بزرگ شده انگلیس) بودند. کیفیت کلاسها از لحاظ نور و دما و تمیزی بالا بود. سطح علمی بچه ها یکدست بود.

اما از ترم سوم اوضاع جور دیگه ای شد. اولا کلاس با فاصله زمانی بیشتری نسبت به قبلی تشکیل شد و ثانیا همه مبتدی و ثالثا یه استاد بی فایده.

ما هم ایران استرالیا رو بوسیدیم و گذاشتیم کنار.

٢ ماه قبل عید یکی از دوستان، یه آقای نیتیو استرالیایی رو به ما معرفی کردند. ما هم که یه گروه ٣ نفره بودیم، تصمیم گرفتیم که در کلاسهای ایشون شرکت کنیم. البته ایشون استاد زبان به اون شکل نیستند ولی شرکت در کلاسهای ایشون به ما کمک کرد که گوشمون رو با لهجه یک نیتیو سازگار کنیم و اطلاعات زیادی در مورد استرالیا بگیریم.

بعد از ٣ ماه، که هم گروهیمون ایران رو با همسرش به مقصد استرالیا ترک کردند، این کلاسها دیگه جذابیتی برای ما نداشتند. آخه فقط من و همسرم شرکت میکردیم و بحث ها تکراری بودند. ما با این دوست عزیز استرالیایی در تماس موندیم ولی در کلاسها شرکت نکردیم و دوست داشتیم تا در گروهی از دوستان مکالمات آزاد رو داشته باشیم.

در راستای اهدافمون،‌دو یا سه هفته پیش بود که شروع کردم به گشتن در اینترنت و روزنامه برای پیدا کردن یه کلاس مکالمه قوی و خوب که آگهی جالبی،‌توجه من رو به خودش جلب کرد.

در این آگهی نوشته شده بود که کلاسهای مکالمه آزاد برای مهاجران استرالیا و منتظرین ویزا با اساتید نیتیو استرالیایی، جهت آشنایی شما با فرهنگ و لهجه و تاریخ و ...

با دیدن این آگهی کلی ذوق کردم و سریع زنگ زدم و اسم خودم و شهرام رو دادم به آقای ... و بعد از کار هم رفتیم حظوری برای مطئن شدن از اینکه اساتید استرالیایی هستند. ایشون هم به ما اطمینان دادند و گفتند که از 10 روز بعد کلاسها شروع میشه و مبلغ هم برای هر فرد برای 40 ساعت 180 هزار تومان و کلاسها هم 14 نفره هستند.

چند روز بعد با ما تماس گرفته شد و گفتند که دیروز یعنی سه شنبه 31 اردیبهشت اولین جلسه کلاسمون هست. ساعت 5 کلاسها شروع میشد و گفتند که ساعت 4 برای ثبت نام اونجا باشیم.

من و شهرام هم اونجا بودیم و با وجود اینکه گفتیم اجازه بدید تا هزینه رو هر جلسه پرداخت کنیم(آخه ممکنه ویزامون بیاد و نتونیم کلاسها رو ادامه بدیم)، ایشون قبول نکردند و ما هم برای اینکه فرصت رو از دست ندیم، قبول کردیم و نفری 50 تومان دادیم تا بقیه رو جلسه بعد پرداخت کنیم.

من یه بار دیگه از نیتیو بودن استاد سوال کردم و ایشون در جواب گفتند استاد شما نیتیو هست و هر دو لهجه بریتیش و استرالیایی رو با شما کار خواهد کرد.بعد سوال من ایشون هم تلفن کرد به استاد و شروع کرد به انگلیسی صحبت کردن و یادآوری اینکه کلاس ساعت 5 شروع میشه.

یه ساعتی طول کشید که کلاس پر شه و جالبه که با در تا از بچه ها هم آشنا دراومدیم. البته آشناهای مجازی بودیم و اونها ما رو شناختند.

ساعت پنج و ربع بود تقریبا که آقای ... اومد و بابت دیر شدن کلاس عذرخواهی کرد و گفت که استاد تشریف آوردند و یه خانوم با تیپ معلم های مدرسه، با مقنعه و مانتو و کفش چینی از اون کرمهای ارزون و یه کیف معلمی، اومدند تو. همون موقغ خورد تو ذوقم. آخه اصلا این خانوم شبیه استرالیایی ها نبود. اما پیش خودم گفتم که حتما بزرگ شده اونجاست و دیدم نهههه. فارسی رو از من بهتر بلده و کلی ضرب المثل فارسی که کار ایرونی هاست. بله یه خانوم ایرانی که اصلا بعید میدونم حتی انگلیس هم رفته باشه. البته لهجش بد نبود. اما اگه یه نفر که کارش فقط تدریس باشه با پشتکار بالا از ایشون بهتر صحبت میکنه. اندازه ارزن هم از استرالیا چیزی نمیدونست.

خلاصه اعتراض هامون شروع شد و من گفتم که به ما گفتند استاد نیتیو استرالیایی داریم و ما رو 180 تیغیدند و اگه میخواستیم استادی مثل شما داشته باشیم با همون 50 تا 60 هزار تومن کارمون راه میفتاد و بقیه هم همراهی کردند و خواستیم که اون آقای ... که یه مشت تحصیلکرده مهاجر رو معطل خودش کرده بود و فکر میکرد تو آموزش هم اینجور کلاهبرداری ها جواب میده، بیاد و جواب بده.

ایشون هم حق به جانب اومد و گفت که دارید زود قضاوت میکنید و شما ها اصلا تشخیص نمیدید که لهجه ها چه فرقی داره و رفت مدرک بین المللیش رو آورد و رو کرد و ...

اما فایده نداشت. آخر همه پولها رو پس گرفتیم و اومدیم بیرون. قبل ترک اون ساختمون که البته یه واحد از یه ساختمون چکش خورده بود و یه بازسازی شده بود و نه آموزشگاه٬ رفتم پیش اون خانومی که جای نیتیو جاش زده بودند و به فارسی معذرت خواهی کردم و گفتم مشکل ما با شما نبود و با این آقاست. ایشون هم که اصلا کل ماجرا بهش برنخورده بود٬ دست کرد تو کیفش و چند تا بیزینس کارتش رو درآورد و داد به من و بقیهتعجبتعجب. از اون کارتهایی که طراحی و چاپ هزارتاش میشه ۳۰۰۰ تومن. دیگه بگیرید مطلب رو که کی رو به جای استاد نیتیو جا زدند. و البته خانوم که دید اوضاع خیطه و اوا کلاس فارسی رو بی لهجه صحبت میکرد٬ شروع کرد به صحبت فارسی با لهجه سبز

یه نتیجه گیری : شاید این مملکت بی حساب و کتاب باشه و بشه کلاه خیلی ها رو برداشت و از جهل مردم بیشترین سوء استفاده رو کرد، اما یادمون باشه که نخواهیم در بحث آموزش و اونم وقتی یه مشت اینکاره با ما روبرو هستند، زیر آبی بریم(ببخشید اگه یه خورده ای با آدبی شد. آخه عصبانی بودم)

/ 2 نظر / 154 بازدید
امیر

سلام من هم چند وقته دنبال کلاس می گردم یه کلاس هم پیدا کردم که همون شرایطی رو که گفتید داشت . حول و حوش میدان توحید . می خوام ببینم که همونه یا نه . اگه اونه که ثبت نام نکنم . ضمنا ایران و استرالیا خوب هست؟ من بعد از امتحان آیلتس که میشه 2 سال پیش دیگه زبان نخوندم